Fundacja Teatru Exit (do 2023 znana jako Fundacja Budzenie Pasji) istnieje od 2015 r. i początkowo realizowała widowiska historyczne, warsztaty i spektakle teatralne (w tym edukacyjne), a obecnie prowadzi głównie projekty wspierające środowisko osób niepełnosprawnych. Współpracuje od lat z wieloma instytucjami kultury oraz administracji publicznej na terenie całego kraju. Szczególne miejsce w działalności fundacji zajmuje obecnie działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, realizowana poprzez Teatr EXIT. Teatr EXIT to grupa teatralna, złożona częściowo z osób wysoce niepełnosprawnych.
Twórcą teatru reżyserem i scenarzystą jest Maciej Sikorski, instruktor teatralny. EXIT ma charakter teatru integracyjnego, a aktorami są osoby niepełnosprawne, często w stopniu znacznym – cierpiące na porażenia mózgowe, niewidome czy chore na schizofrenię lub niepełnosprawne intelektualnie.
Wspiera nas grupa znakomitych artystów – zawodowych aktorów i muzyków (w tym kompozytor, wykładowca AM w Katowicach Adam Szewczyk, światowej sławy śpiewak operowy Rafał Siwek, znany z teatru „Mumio” muzyk Tomasz Drozdek, wykładowcy wydziału jazzu Bogusław Kaczmar, Adam „Szabas Kowalewski”, legendarny wokalista rockowy Marek Piekarczyk, krakowski aktor i mim Tadeusz Dylawerski czy aktor i reżyser Stanisław Banaś).
MACIEJ SIKORSKI
instruktor teatralny, szef Teatru Exit, od wielu lat realizujący projekty teatralne i historyczne w ramach Fundacji Budzenie Pasji. Reżyser wielu spektakli oraz filmów Teatru Exit. Od kilku lat koncentruje się głównie na pracy z osobami niepełnosprawnymi, przemierzając z nimi całą Polskę w trakcie mobilnych pokazów, spektakli i debat.
ADAM "SZEFC" SZEWCZYK
muzyk, gitarzysta, kompozytor, aranżer, producent i pedagog. Jest absolwentem Szkoły Muzycznej II Stopnia im. Grzegorza Fitelberga w Chorzowie oraz Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (później wieloletni jej wykładowca). Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Magda Anioł, Teatr Exit, Natalia Niemen, Mateo, Marek Piekarczyk, Rafał Siwek, Krzysztof Antkowiak, Piotr Baron, Beata Bednarz, Mietek Szcześniak, Kuba Badach, Antonina Krzysztoń, Myrczek Tomaszewski Band, Muniek Staszczyk, Michał Urbaniak, Janusz Radek, Maciej Balcar, Izabela Szafrańska, Beata Przybytek, Jan Stokłosa i wielu innych. Pracował jako członek orkiestry w Teatrze Muzycznym w Gliwicach, Teatrze Muzycznym w Radomiu, Teatrze Komedia w Warszawie i Teatrze Roma w Warszawie. Napisał setki piosenek, nagrał dziesiątki płyt, jest autorem muzyki do spektakli teatralnych i filmów (m.in. do spektaklu Genesis Teatru Exit z udziałem Marka Piekarczyka i filmu Po drugiej stronie dnia z udziałem Rafała Siwka i Michała Koterskiego).Od początku istnienia Teatru Exit jest jego muzycznym kierownikiem.
MAŁGORZATA OCZKO
absolwentka Krakowskiej Akademii Muzycznej w kl. wiolonczeli oraz Konserwatorium Muzycznego w Utrechcie, w kl. Instrumentów historycznych, wiolonczela barokowa. Muzyk o szerokim polu zainteresowań. Współpracowała m. in. z takimi zespołami jak Graz Symfonishe Orchestra, orkiestra Passionart, zespoły muzyki dawnej takie jak Cornu Copie Orkiestra, Il Vento. Obecnie wiolonczelistka w zespole Fausystem, orkiestrze symfonicznej Artis, Krakowskiej Operze Kameralnej. Muzyk sesyjny, duszą i ciałem związana z krakowskim teatrem Exit.
JOANNA SYCH
vel “Złota Rybka” została złowiona do teatru w trakcie jednego ze spektakli. Zaśpiewała z widowni fragment psalmu i… została do dziś. Pomimo porażenia mózgowego i mieszkania w trudnej rzeczywistość DPS-u, zaraża wszystkich optymizmem. Jej radość oddana w piosence “Dzięki Ci” jest skandalem dla “normalnego” świata.
NATALIA LEWANDOWSKA
Istnieje uzasadnione podejrzenie, że jest aniołem, który potrafi malować głosem. Nie było chyba żadnego widza spektaklu “Pieśń nad Pieśniami”, który nie zmieniłby swojego zdania o tym, czym jest miłość, wyśpiewana przez Natalię. Zarówno dla nas jak i dla naszych widzów rozkoszą jest przebywanie w jej towarzystwie.
MARCIN KONIK
Wyspecjalizował się w roli Boga. Marcin – Bóg to ktoś, kto kocha bezwarunkowo, nawet gdy karze, czyni to z wielkim bólem. Marcin serce ma jak dzwon, a jego wrażliwość to absolutne Himalaje. Jego interpretacja wierszy potrafi nawet nosorożca zachęcić do poezji.
KAMIL PADLIKOWSKI
Pomimo swego porażenia mózgowego na scenie jest niczym Mike Tyson w ringu. Jego emocjonalne uderzenia są jak słynny cios podbródkowy niegdysiejszego mistrza. Sceniczne dotknięcia Kamila w każdym zostają na długo. Kamil jest też rzecznikiem prasowym teatru.
TOMASZ BUCZKO
Spadł jak meteor z jasnego nieba. W ostatniej chwili, tuż przed wyjazdem na trasę ze spektaklem pojawił się, by zastąpić jednego z aktorów. I został do dziś. Tomek potrafi nasiąknąć emocjami jak gąbka, żeby potem przejmująco oddać je na scenie.
Ryszard waligóra
Rysiek to kraina łagodności. Prawdopodobnie jest w tej dziedzinie w światowej czołówce. Choć z zawodu jest muzykiem, to bycie aktorem jest jego równorzędnym zajęciem. Pięknie gra na klarnecie, saksofonie i akordeonie, wspaniale wciela się w role. Biblijny Adam ze spektaklu Genesis zostanie zapewne przez wielu na długo zapamiętany.
Olgierd Chmielewski
krakowski artysta i grafik, współtwórca galerii Otwarta Pracownia zajmuje się sztuką kinetyczną, od lat konstruuje obiekty poruszane przez wiatr. Swoje prace prezentował na licznych pokazach w kraju i za granicą m.in. Narodowa Galeria Sztuki Zachęta Warszawa, Oriel Davies w New Town, Musee de l’Histoire Vivante de Montreuil, Kunsthalle Erfurt, Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa. Realizuje także artystyczne warsztaty dla dzieci m.in.: „Podróżowałem statkiem”, „Trójpłatomania”.